Δράση για την γιορτή της 25ης Μαρτίου

Ο Σύλλογος Φίλων Ιστορίας και Αναπαράστασης αυτής Γιαννιτσών μας επισκέφτηκε σήμερα 12/03/2024 στην αίθουσα του πρώην Δημαρχείου Θεσσαλιώτιδος στο Νέο Μοναστήρι.
Η ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης ζωντάνεψε μπροστά στα μάτια των μαθητών.
Ο πρόεδρος του συλλόγου κ. Σαββίδης Μανώλης παρουσίασε στους μαθητές αυθεντικά όπλα της εποχής του 1821, που χρησιμοποιήθηκαν από τους επαναστάτες ενάντια στους Τούρκους κατακτητές και μίλησε για τη χρήση του καθενός από αυτά, χωρίς να παραλείψει να αναφερθεί και στο ηρωικό φρόνημα των Ελλήνων της εποχής. Ο τρόπος ζωής, η διατροφή και οι συνθήκες των αγωνιστών αλλά και του απλού λαού ήταν θέματα που αναφέρθηκαν και συζητήθηκαν.
Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί έμειναν ενθουσιασμένοι όπως επίσης επιλύθηκαν όλες τους οι απορίες από τον κ. Σαββίδη Μανώλη.
Με τη δράση αυτή μπήκαν τα παιδιά στο πνεύμα της γιορτής της 25ης Μαρτίου με τον καλύτερο τρόπο.