Διδακτική επίσκεψη στα Τρίκαλα-Μουσείο Βασίλη Τσιτσάνη (20-12-2023)

Στις 20 Δεκεμβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στα Τρίκαλα. Αρχικά, περιηγηθήκαμε στο κέντρο της πόλης.
Στη συνέχεια ακολούθησε επίσκεψη στα οθωμανικά λουτρά. Εκεί οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας πληροφορήθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας τους αλλά και για τον τρόπο κατασκευής τους.
Στο ίδιο κτίριο φιλοξενείται το μουσείο Τσιτσάνη. Μέσα από την περιήγηση τους στον χώρο του μουσείου οι μαθητές γνώρισαν τον μεγάλο δημιουργό της ρεμπέτικης μουσικής. Είδαν άφθονο φωτογραφικό υλικό από την προσωπική και καλλιτεχνική του ζωή , τις συνεργασίες του καθώς και το πάλκο στο οποίο ερμήνευε τις επιτυχίες του. Επίσης είχαν την ευκαιρία να ακούσουν και τραγούδια του.
Η επόμενη στάση ήταν ο Μύλος των Ξωτικών. Ήταν η καλύτερη στιγμή της ημέρας για όλους. Το πνεύμα των Χριστουγέννων ήταν διάχυτο και όλοι γίναμε παιδιά. Μετά από αρκετές ώρες κεφιού και χαράς πήραμε τον δρόμο της επιστροφής.